Razlike u pristupu i dinamici muškog i ženskog sporta
Kada govorimo o podeli među sportovima, retko govorimo o manje ili više popularnim sportovima, već pre o sportovima kojima se bave muškarci, sa jedne strane, odnosno sportovima kojima se bave žene, sa druge.
Muški i ženski sportovi su i isti i različiti, i samo je na nama da shvatimo kako ćemo da se postavimo prema njima i na koji način ćemo da se bavimo ovim aktivnostima. Ako i vi želite da saznate više o razlikama u pristupu i dinamici muškog i ženskog sporta, evo nekoliko činjenica koje bi trebalo da imate na umu.
Sport je sport
Prvo, morate da shvatite da su svi sportovi isti, bez obzira na to da li su muški ili ženski jer nije važno ko se njima bavi, već kako to radi. U sportu je važno biti bolji i uspešniji od protivnika, i stoga su kvalitet i rezultat objektivni parametri uspeha i vrednosti sportskih aktivnosti, a ne osobe koje ih obavljaju.
Stoga je neophodno da prestanemo da se pretvaramo da postoji suštinska razlika između različitih sportova, već da počnemo da uživamo u njima i da podržavamo sportiste koji se njima bave. Bez obzira na to kako oni to rade i koliko uspeha imaju, bitno je da sportisti oba pola imaju priliku da pokažu svoje umeće i da dođu do mogućnosti da se takmiče na najvišem nivou i stignu do gledalaca širom planete.
Popularnost i učešće gledalaca
Kad već govorimo o gledaocima određenih sportova, ovde možemo da primetimo određene razlike koje se nameću između toga kako se pristupa muškim, a kako ženskim sportovima. Sa jedne strane, imamo globalno popularne sportove, poput fudbala, koje prate svi, bez obzira na to ko igra i da li se utakmica gleda na stadionu ili preko ekrana televizora.
Stoga, ako i vas interesuje dinamičan fudbal, rezultati koji su vam dostupni u svakom trenutku navešće vas da se posvetite ovom sportu i u muškoj i u ženskoj kategoriji. Sa druge strane imamo sportove koji su popularniji kada igraju žene, i to je slučaj u odbojci, tenisu ili gimnastici, i zato je učešće gledateljki u ovim sportovima obično veće od gledalaca.
Zarada i prihodi
Još jedan faktor koji utiče na dinamiku muškog i ženskog sporta jeste zarada. Ovde nije reč o tome da li više zarađuju uspešni muškarci ili uspešne žene, već o činjenici da žene neretko zarađuju manje čak i od manje uspešnih sportista u muškim kategorijama.
Ova razlika prisutna je već decenijama i samo u retkim slučajevima dolazi do promene. Stoga je zadatak gledalaca i žena koje učestvuju u sportu da pokušaju da izjednače primanja i da na taj način popularizuju bavljenje sportom kod žena još više.
Otvoreno ili ne?
Najzad, važno je da se okrenemo i mladim generacijama sportista, bilo da se radi o devojkama ili momcima. Jasno je da se svuda u svetu radi na promovisanju sporta kod mladih i da se oni podstiču da budu aktivni umesto da provode vreme gledajući televizor i igrajući video-igre.
Ipak, nisu svi klubovi otvoreni prema devojkama koje žele da se bave sportom i nemaju svi klubovi ženske timove u koje te devojke mogu da se uključe. Zato je jedan od zadataka koji su pred nama upravo to da popularizujemo ženski sport na mlađem uzrastu i da radimo na tome da se što više devojaka uključi u različite sportove.
Bez obzira na to koliko godina imate, kog ste pola i kojim sportom volite da se bavite, važno je da imate priliku da uživate u svojim omiljenim sportskim aktivnostima. Od popularnih sportova kao što su fudbal, tenis i košarka, do manje popularnih sportova kao što su zimski sportovi ili skejtbording, svaka aktivnost ima svojih prednosti i razloge zbog kojih je privlačna različitim ljudima. Ipak, ako želimo da svi uživamo u sportu, moramo da srušimo barijere i ograde, i da damo mogućnost ženskom sportu na svaki mogući način!
Komentari(0) Napiši komentar